Dřevostavby & fasády

Divoký les

Zpět ke kořenům! V národním parku Černý les v Bádensku-Württembersku, který byl založen v roce 2014, má opět vzniknout prales. Přírodě je zde dovoleno se nerušeně vyvíjet s minimem zásahů člověka. Nerušeně a nespoutaně. I padlé stromy jsou zde ponechány. Na půdě tohot lesa mech a houby prorůstají spadanými větvemi i kůrou: mrtvé dřevo tak vytváří nové životní prostředí! Z této ústřední myšlenky vyrostlo i nové návštěvnické informační centrum z ateliéru Sturm und Wartzeck Architekten. Části budovy jako by ležely křížem krážem a přes sebe - jako kmeny stromů v tomto lese.

To, co se zdá být tak jednoduché a náhodné, je výsledkem pečlivě promyšleného plánu. Samozřejmě cílem bylo co nejvíce ochránit okolní les národního parku. Staré stromy byly zachovány, stavební bloky byly důmyslně umístěny a zasazeny mezi ně. Stavba byla vždy prováděna s největší ohleduplností k přírodě. Šetrnost k životnímu prostředí a udržitelnost stály v popředí i u použitých materiálů. Především bylo použito dřevo z místních stromů - stabilní stavební buk, jedle bělokorá na konstrukční prvky a pro design interiéru a také schwarzwaldský smrk na šindelovou fasádu. Což nás přivádí k nejvýraznějšímu prvku designu: všechny budovy zdobí stříbřitá dřevěná šindelová fasáda. „Stříbrošedé šindele reprodukují barvu a strukturu kmenů jedle,“ vysvětlují Jörg Sturm a Susanne Wartzeck ze Sturm & Wartzeck Architekten, kteří soutěž vyhráli se svým přírodě blízkým designem.

Šupinatá kůže

K dosažení tohoto organického povrchu, který umožňuje budově dokonale splynout s okolním lesem, použil tým ze šindelového centra Schindelzentrum Allgäu „tajnou zbraň“ – Pullex Silverwood od ADLER. "Šindele byly máčeny ve směsi 50:50 stříbrného a bezbarvého odstínu - to vytváří tento jedinečný, záměrně nepravidelný vzhled," vysvětluje Simon Hummel ze šindelového centra. Přestože se o tom dlouze diskutovalo, nakonec se projektový tým rozhodl z důvodu zachování hodnoty ošetřit dřevo ochrannou lazurou ADLER. A je prokázáno, že umělé zešednutí může vypadat i takto: ne jednotně, ale jako různou měrou zvětralé. Prostě živé!

Lesní procházka

Když už mluvíme o živém: návštěvnické centrum dává hostům příležitost nejen vidět různá „patra“ zvířecí a rostlinné říše lesa zblízka a ze široké perspektivy, ale také je skutečně zažít. Vyhlídkové poklopy a panoramatická okna umožňují vzrušující výhledy a vhledy, otevřená lávka vede k mírně nakloněné vyhlídkové věži, jejíž plošina trůní vysoko v korunách stromů a umožňuje nádherný výhled do všech stran. Mimochodem, tento „stojící kmen“ byl obložen šindelem z aljašského cedru, rovněž dokončeným lazurou Pullex Silverwood, aby bylo dosaženo konzistentního vzhledu navzdory vertikálnímu namísto horizontálního vzoru pokládky. ZÜBLIN Timber se chopil náročných stavebních prací ze dřeva a oceli podle plánů statiků Schlaich Bergermann Partner SBP GMBH jako generálního dodavatele, ve spolupráci s dalšími zákazníky ADLER - společbnostmi Holzbau Schaible a Zimmerei Hansmann. Použité křížově lepené dřevěné prvky vyrobené z jedlového dřeva chrání povrchová úprava ADLER Lignovit Primo a ADLER Lignovit Lasur v barevném odstínu Weide (vrba). 

Hledání stop

Jeden materiál dominuje i interiérům, kde se návštěvníci mohou procházet, zkoumat, odpočívat, nakupovat nebo sledovat stopu lesa a jeho obyvatel ve stálé expozici. Tímto materiálem je opět dřevo ve svých nejkrásnějších odstínech – dokončené povrchovými úpravami ADLER! Aby byl zachován a podtržen charakter palubek z místní jedle bělokoré, které byly použity na vnitřní obložení, firma Häussermann je upravila zcela speciálním systémem povrchové úpravy: vodou ředitelným lakem ADLER Bluefin Multilux Softmatt natónovaný pomocí ADLER Aqua-Tint do světlé tabákově šedé. U vestavěného nábytku z truhlářství Kalmbach byl použit ADLER Aqua-Soft CFB natónován lehounce do běla trochou ADLER Aqua-Tint. A díky ADLER Aquawood Natureffekt v odstínu Paris jsou dřevohliníková okna od firmy Kehrel přirozená a přesto nevšední. V souladu s mottem prvního a zatím jediného národního parku v Bádensku-Württembersku: "O trochu divočejší!"

© by adler-lacke.com