© L3P Architekten
Dřevostavby & fasády

Dva domy pod jednou střechou

Moderní komfort bydlení v historické budově; současná architektura ve středověkém městském panoramatu; autentická hrázděná architektura s moderními designovými akcenty: pro někoho to může znít jako nepřekonatelný rozpor - pro architekty v L3P ve švýcarském Regensbergu to byla přitažlivá výzva. Středověký Lendenmannův dům přeměnili na budovu se dvěma tvářemi: starou a novou, historickou a moderní sjednocenými pod jednou střechou.

© L3P Architekten
© L3P Architekten
© L3P Architekten

Pokud se procházíte po hlavní ulici švýcarského města Regensberg, najednou se cítíte přenesen do jiné doby: půl hodiny jízdy od shonu v Curychu se můžete procházet klidně po dlažebních kostkách idylické hlavní ulice, která je lemována hrázděnými fasádami a předzahrádkami, arkýři a šindelovými střechami, vždy se středověkým hradem před vašima očima, který trůní na "vrcholu" malého kopce - včetně nádherného výhledu na Curyšskou nížinu.

Sever a jih

Stejně idylické, jak se návštěvníkovi může zdát středověké město Regensberg, se jeví i výrazné historické budovy - není snadné je sladit s požadavky moderního komfortu a současného bydlení. To platilo i pro Lendenmannov dům, dvoupodlažní hrázděnou budovu na strmém jižním svahu Regensbergu. Struktura budovy byla tak špatná, že nebyla možná renovace, demolice a nová výstavba nepřicházely v úvahu z důvodu ochrany místa. Jak to často bývá, řešení tohoto dilematu bylo velmi blízko a našlo se v architektonické kanceláři L3P v Regensberg. Architekti se rozhodli spojit to nejlepší ze starého s novým v jedinečné částečné novostavbě a vytvořili tak dva domy pod jednou střechou: ze severu, na straně obrácené k centru města, se stále - nebo lépe řečeno: více než kdykoli předtím - prezentuje Ledenmannův dům jako nádherná středověká budova. Filigránová hrázděná fasáda byla stejně pečlivě zrekonstruována jako historické okna a šindelová střecha. Na druhé straně směrem na jih ukazuje dům svou moderní tvář: dřevěná fasáda v ušlechtilém stříbřitě-šedém vzhledu s velkorysými okny, která otevírají výhled daleko nad krajinu.

Uvnitř a venku

Ani v designu interiéru architekti ve společnosti L3P zoufale nehledali kompromis mezi starým a novým, ale zaměřili se spíše na nápadné kontrasty. Surové zdivo historické klenbové sklepy, které bylo pečlivě zrekonstruované, se spojujeme s bíle natřenými stěnami, dřevěným obkladem a syrovým přiznaným betonem - mnohostranná souhra čistých materiálů a jasných tvarů. Důmyslné použití světla a stínu spojuje tyto protiklady a vytváří jednotu. Hlavním důvodem je opět vnější fasáda: do poloprůhledného smrkového pláště byly vyfrézované ozdobné prvky - pocta tradiční architektuře regionu. Hlavně přes celoprosklený štít z vnitřní strany proniká sluneční světlo do obytného prostoru v různých tvarech. "Snažili jsme se do nové budovy zakomponovat prvky, které odpovídají historickému modelu," říká architekt Frank Schäfer. To platí i pro konzolové arkýřové okno nebo krb, které architekti L3P nově interpretovali jako střešní okno, aby zajistili podkrovnímu bytu dodatečné denní světlo. Na povrchovou úpravu smrkové fasády použili architekti osvědčenou šedou lazuru Pullex Silverwood od společnosti ADLER. Smrkového obkladu dodává elegantní šedý odstín a zároveň ho chrání před nerovnoměrným zvětráváním. Díky účinné ochraně před UV zářením a povětrnostními vlivy je nátěrem Pullex Silverwood fasáda trvale chráněna i na exponované jižní straně.

Historické a moderní

Pro mnohé architekty představuje ochrana historických památek a panoramatu města především omezení svobody plánování. Tým architektů L3P během renovace Lendenmannova domu ukázal, že požadavky na ochranu mohou být také úrodnou půdou pro kreativní design. Projektanti spojili rozpory tradiční a moderní, historické a současné architektury, a vytvořili jedinečný design, který právem získal několik ocenění včetně ceny pro architekty Best Architects 18 Award a ocenění Iconic Awards 2016. Ale ještě nad těmito oceněními převažuje spokojenost nových obyvatel Lendenmannova domu - a vědomí, že architekti obohatili panorama historického městečka Regensberg o jedinečný architektonický akcent.

 

 

© by adler-lacke.com