Okna & Dveře

Pestrobarevné dřevěné fasády

Legenda se zaskví v novém lesku

Dřevěný dům Alberschwende
Dřevěný dům Alberschwende
Hostinec Holub před renovací
Hostinec Holub po renovaci
Okna hostince Holub před renovací
Okna hostince Holub po renovaci
Hostinec Holub v novém

Hodnota a tradice

"Metelil jsem z Mellau do Schoppernau, až mě z teho čapy bolely." - zní již nějaký čas na všech rakouských rozhlasových stanicích. Pár hochů z Bregenzkého lesa svou zemitou písní zasáhlo přímo do srdce. A také již před 400 lety kolovaly po světě historky z Bregenzkého lesa. Jenže tehdy to ještě bylo: "Metelil jsem ze Švédska do Alberschwende".

Tehdy totiž přišel kaprál Sven Knudson Knäckabröd se svým vojskem do Bregenze, aby zvítězil, což se také stalo. Jenže s jedním výbojní Švédové nepočítali: S udatnými ženami z Alberschwende, jimiž byli skoleni do posledního muže. Jediný tak tak že unikl zlobě žen: Kaprál Knäckabröd byl zachráněn velitelkou - a to nebyl nikdo menší než domácí paní hostince "U holuba".

Kouzlo jménem Pullex

O osudu chrabrého Knäckabröda a hostinské od Holuba vypráví spisovatel Wilhelm Raabe a díky tomu se hostinec Holub v Alberschwende stal legendou. Za to, že tato "Brána do Bregenzkého lesa" - jak se hostinci také říká - stále ještě přitahuje hosty zblízka i zdaleka, jistě vděčí této dobré pověsti a dědictví rázné hostinské. No ovšem, samozřejmě vedle kulinářské zdatnosti dnešních majitelů Lothara a Heleny. Za to, že tu tento tradiční dům i po 400 letech stále stojí v plné kráse, vděčí naproti tomu produktům ADLER. Jak je to možné? Ta kouzla se nazývají Pullex Renovier-Grund a Pullex Color. Vyzbrojen těmito zbraněmi, dobývá malířský závod Fetzcolor z Alberschwende nejen celou obec, nýbrž celý Bregenzký les.

Nový lesk, tradiční barva

Při renovaci tak úctyhodné budovy jako je Holub se šindelovou fasádou je třeba ruky mistra a mistrovské povrchové úpravy. Michael Fetz proto přísahá na produkty ADLER. Jenže samotná nejlepší kvalita ještě dílo nevytvoří. Obyvatelé Bzegenzkého lesa také ctí tradice. Proto byly nejen balkóny uvedeny do původního stavu podle starých fotografií, nýbrž tam musí také
přesně souhlasit barva okenic. Jak je dobré, že paleta barev ADLER nezná hranic. Zeleň Bregenzkého lesa, tónovaná do různých odstínů, zdobí nejen okenice Holuba, nýbrž i mnohou jinou vorarlberskou klenotnici. "Tento zelený základ je k vidění ve všech možných odstínech u mnoha starých selských usedlostí tady v údolí", říká malířský mistr Michael Fetz. On a jeho švagr, malířský mistr Martin Lässer, dbají při povrchové úpravě právě na tradici a vedle typické zelené na okenice rádi sáhnou po anglické červeni ADLER na fasádu. Tak tomu bylo třeba při zdobení "Perníkové chaloupky" v Alberschwende, která stojí jen pár metrů od hostince Holub a kterou malíř Lässer uvedl do pořádku pomocí produktů ADLER.  Příčinou toho, že obě stavby nevypadají jako dvojčata, je, že pro hostinec Holub výjimečně nebyla anglická červená to pravé: Na jeho fasádu samozřejmě připadala v úvahu pouze stylová holubí šedá.

© by adler-lacke.com