© Andreas Volker
Dřevostavby & fasády

Společenská místnost

Architektura se týká nejen jednotlivých budov, ale také prostoru mezi nimi. Obzvláště povedeným příkladem je návrh architekta Andrease Volkera, jehož inovativní architektura formuje veřejné náměstí s novou budovou fary v Bruck na ulici Großglocknerstrasse v salcburském Pinzgau. Spolu s novogotickým kostelem tvoří fara dokonalý pár, který je harmonický i vzrušující a otevírá mezi sebou konvenční prostor pro setkání.

© Andreas Volker
© Andreas Volker
© Andreas Volker
© Andreas Volker

Náboženství znamená společenství: Společná oslava bohoslužby v kostele, ale také shromáždění na náměstí kostela po mši, při oslavách a procesích, stejně jako setkání ve farním sále během skupinových hodin a v kavárně pro seniory, u farní rady a na fašingovém plese. V Bruck na Glocknerstrasse byl nedostatek vhodných míst pro tento církevní komunitní život. Stará farní síň byla v dezolátním stavu, prostor vedle novogotického kostela Panny Marie byl stísněný a ovlivněn dopravou. Architekt Andreas Volker ze Zell am See proto využil pověření k redesignu veřejného prostoru pro farní život a dal farnosti nový farní sál. Stará budova byla stržena, což umožnilo vytvořit prostorné, pro dopravu zklidněné náměstí před kostelem, a nová budova byla postavena na sousedním pozemku.

Udržitelná dřevostavba

Nová fara byla postavena jako udržitelná dřevostavba, která zajistila krátkou dobu výstavby a vysoký energetický standard. Architekt zvolil pro fasádu i dřevěné povrchy v interiéru místní modřín - pocta tradici alpské dřevěné výstavby v Pinzgau, která je bohatá na modřínové lesy. Pilou nařezané modřínové dřevo použité na fasádě bylo ošetřeno místní dřevařskou společností Riedlsperger, která použila vysoce kvalitní ochrannou lazuru na dřevo - Pullex Silverwood v teplém šedém odstínu od společnosti ADLER. Lazura dává dřevěné fasádě přirozené rovnoměrné zabarvení, které by na fasádě vzniklo samovolně vlivem alpského počasí až za několik let a zajišťuje trvale krásný a přirozený vzhled dřeva bez nutnosti opětovného nátěru. Okna jsou zasazena do hloubky a jsou strukturálně chráněna, světle hnědá naolejovaná modřínová okna pěkně kontrastují s decentní šedou fasádou. V redukovaném, jednoduchém designu a přirozených barevných tónech koresponduje fara s novogotickým farním kostelem, v jehož interiéru bylo použito také modřínové dřevo. Nová budova zároveň nastavuje zajímavý akcent moderní architektury v tradiční městské scenérii Bruck.

Místo setkávání

Andreas Volker se také při návrhu interiéru spoléhal na místní modřínové dřevo. Obytným jednotkám, které byly umístěny ve dvou horních patrech, propůjčuje modřínové dřevo podlahám, oknům a nábytku, na rozdíl od bílých stěn a bíle natřených interiérových dveří, moderní útulnost. Aby se zdůraznil a chránil charakter dřeva, byl nábytek v truhlářství Andexer dvakrát lakovaný ADLER PUR-Naturmatt. Vysoce kvalitní dvoukomponentní lak na nábytek chrání nábytek i při silném namáhání a zachovává autentický vzhled a dojem ze dřeva. Farní sál tvoří srdce nového farního sálu. Stěnové a stropní obložení z modřínu vytváří moderní, přirozenou atmosféru, zatímco prostorná modřínová okna od podlahy ke stropu otevírají prostor ke kostelu a nově vytvořenému náměstí kostela. Tímto způsobem se 150 let stará posvátná budova spojuje s nově vytvořeným farním sálem a otevřeným prostorem mezi nimi a vytváří homogenní pár, který vytváří nové místo pro setkávání a prostor pro komunity v srdci Brucku.

© by adler-lacke.com