© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / DarkoTodorovic
Dřevostavby & fasády

Společně místo každý zvlášť

Způsob života se vrací: tímto domem ve Vorarlbergu architektonická dílna Dworzak Grabher přivedla tři generace pod jednu střechu - stejně jako tomu bylo v minulosti považováno za samozřejmé. Každý, kdo občas jezdí na dovolenou, spal jednu nebo dvě noci s novorozencem nebo si jen dělal starosti o náklady na energii, si dokáže představit, kolik výhod má bydlení pod jednou střechou, namísto samostatného bydlení.

© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Darko Todorovic
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / DarkoTodorovic
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Fred Boehringer
© Architekturwerkstatt Dworzak-Grabher / Fred Boehringer

Společně pod jednou střechou je to mnohem jednodušší. Začíná to stavbou. "Společné stavění přináší úspory nákladů na výstavbu a údržbu a efektivní využívání půdy a zdrojů. Bydlení vedle sebe a u sebe také zajišťuje živé okolí.  Takto architekt Stephan Grabher shrnuje myšlenky, které architektonicky realizoval pro rodiny Lingg a Grabher - včetně sebe. Devět lidí ve věku od 1 do 71 let žije v jedné budově a pod jednou střechou. Bydlí společně, ale i přesto architekt prokázal a implementoval "adekvátně respektování legitimních požadavků na soukromí jednotlivce a současných životních potřeb". To jsou důvody, které uvedla porota ocenění pro dřevěné stavby Timber Construction Award, kterou tento rodinný dům ve Vorarlbergu získal v kategorii "smíšená konstrukce". Smíšená konstrukce, protože harmonicky kombinuje zjevné protiklady na úrovni materiálu: dřevo a beton.

Proměnlivý

Viditelná základní deska je z betonu. Na vrcholu je pevná konstrukce, také vyrobená z betonu a zdiva omítnutého vápnem. Střecha a fasáda jsou vyrobeny ze dřeva. Změna materiálů také převládá atmosféře interiéru: stropy jsou vyrobeny z hrubého přiznaného betonu v přízemí a z elegantní stříbrné jedle v horním patře. Schody, které vedou nahoru, jsou vyrobeny z teplého dubu, stěny jsou ponechány v designu surového betonu. Vnější dřevěný plášť budovy leží v zemi jako kompas, protože je zarovnán se světovými stranami: vnější fasáda na severu vystavena povětrnosti je tmavá, uzavřená a svislá. Šedá lazura Lignovit Platin na bázi vody v odstínu onyxová černé ji chrání před vlivy prostředí, odráží a hraje si - v závislosti na denní době a ročního období - se sluncem a světelnými podmínkami. Co se týče designu, Grabher opět zaujal kombinací protikladů: zastřešené vchody do domu vynikají na temné fasádě jako světlé výřezy. Fasádu na jihu také pokrývá stříška, takže stříbrná jedle byla položena horizontálně a s otevřenými spoji zůstala neošetřená. Exponované balkony na druhé straně jsou opět ošetřeny tmavě stříbrnou lazurou.

Sjednocující

Jako oddělující, ale zároveň i spojovací prvek vymyslel Stephan Grabher "spoj" na horním patře. Volný prostor níže byl původně používán jako garáž pro všechny nemotorová vozidla, jako jsou kola, přívěsy, skútry atd. "Byl navržen jako prostorová rezerva na rozšíření a horní část byla v tomto roce rozšířena, protože se mé sestře narodilo dítě," vysvětluje architekt. Velká rodina nadále roste a s ním i roste "staromódní" dům, který nemůže být modernější. Koncepce mezigenerační stavby inspirovala porotu k ocenění za dřevostavby Timber Construction Award: "Neříká nic proti rodinnému domu, ale všechno proti jeho osamocení. Pouze izolovaný rodinný dům je zdrojem rozrůstání se měst a sociální izolace," říká důvod udělení ceny. "Třígenerační dům" Stephana Grabhera je v tomto případě jako maják a návod jak stylově uniknout těmto problémům.

 

 

© by adler-lacke.com