© FLEOS Architektur
Dřevostavby & fasády

Stříbřitě-šedá vila

Které dítě nesní o svém malém království - herně, altánku nebo domku na stromě, ve kterém se může hrát a dovádět, jak jen chce, aniž by do toho zasahovali dospělí. Architekti Gudrun Fleischmann-Oswaldova a Thomas Oswald ze salcburské architektonické kanceláře FLEOS realizovali sen o království pro nejmenší velmi netradičním způsobem: k rodinnému domu přidali stříbřitý třpytivý "dětský koutek" - světlou obývací pokoj, hernu a ložnici pro mladé s přímým přístupem k zeleni.

© FLEOS Architektur
© FLEOS Architektur
© FLEOS Architektur
© FLEOS Architektur
© FLEOS Architektur

Městská obytná čtvrt se rozprostírá na jedinečném místě blízko rybníka Leopoldskroner v Salzburgu: místní rekreační oblast s množstvím zeleně přímo na dosah ruky, množstvím klidu a pohody, a přesto jen pár minut od starého města Salzburgu, s pevností Hohensalzburg na dohled. Tiché ulice procházející sídlištěm jsou lemovány rodinnými domy, mnohé z nich postavené před desetiletími po druhé světové válce - proto už trochu zestárly. Od té doby se změnily nejen představy o interiérové ​​a exteriérové ​​architektuře, ale také chápání materiálů - a v neposlední řadě technické možnosti, například co se týče energetické bilance.

Omlazovací kůra

Z tohoto důvodu se noví obyvatelé obytného domu uprostřed sídliště rozhodli pro radikální proměnu. A protože klíčem k úspěchu renovace je dobře promyšlený plán, klienti si sedli za stůl s Gudrun Fleischmannovou a Thomasem Oswaldem ze salzburské architektonické firmy FLEOS. Gudrun Fleischmann-Oswaldova a Thomas Oswald, kteří založili FLEOS před 20 lety, definují své architektonické poslání: "Pro nás není důležitý vzhled, ale prostor a jeho vyjádření," a tak i přistupovali k tomuto projektu. Těžištěm jejich intenzivní designérské práce byl zásadní redesign interiéru. Jestliže byla stávající budova rozdělena do tří samostatných bytových jednotek, vsadil FLEOS místo toho na otevřenost s volnými viditelnými liniemi, na vzdušnost a světelnost a na design místnosti vyzdvihující komunikaci. Například příchozího hosta lze pozdravit z kuchyňské části. Jednotlivé oblasti bytového domu jsou navzájem spojené, ale zadní místnosti zůstávají zachovány.

Království pro děti

Interiér již není primárně dělený strukturálními podmínkami, ale svou funkcí. Prostory na vaření, stravování a bydlení se nacházejí na dvou horních patrech, kde se nachází také prostorná krytá terasa, která je přímo spojena se zahradou schodištěm. Ložnice jsou v přízemí. Tato oblast se ukázala být obzvláště vhodným místem pro nejmenší: pro nejmladší členy rodiny architekti navrhli "dětský koutek", prostornou přízemní přístavbu se vstupem do zahrady, spojenou se skutečným domem pomocí skládacích dveří, ale stále vlastním královstvím.

Upřímné, pohodlné, úžasné

Po renovaci je budova k nepoznání nejen v interiéru, ale i zvenčí. "Používání poctivých materiálů bylo ve zvláštním zájmu majitelů budovy," vysvětluje Gudrun Fleischmannová. Zatímco v interiéru se mimo jiné na podlahách zpracovalo masivní dřevo nebo surová ocel, v designu "dětského koutku" dominuje čisté dřevo. Na elegantně třpytivou dřevěnou fasádu použila stavební společnost Holzbauunternehmen Miberger z rakouského města Lofer rozsekané smrkové desky, které povrchově upravili stříbřitě-šedou lazurou Pullex Silverwood v barevném odstínu Silber (stříbrná). "Díky hrubě řezané struktuře dřeva se stříbrný lesk lazury dostane do své vlastní podoby a vytváří atraktivní kontrast s černou omítkou fasády," vysvětluje Gudrun Fleischmann-Oswaldova. Také v interiéru vytváří hodně dřeva na stropech, stěnách a podlahách celkovou příjemnou atmosféru." Buďte drzé, divoké a úžasné ": Pippi Dlouhá Punčocha použila toto heslo pro svou vilu Kunterbunt. Jsme si jisti: v salzburské stříbrno-šedé vile je minimálně stejně úžasné být dítětem!

© by adler-lacke.com