© Frank Architekten / Andreas Jacob
Okna & Dveře

Tradice se setkává s novou architekturou

Je možné citlivě rozšířit typický venkovský hostinec - ztělesnění bavorské útulnosti? Doplnit jeho současnou eleganci, aniž by hostinec ztratil své kouzlo? Ano a jak! Frank Architekten předvedli tento obtížný kousek v Rosenheim, když navrhli novou budovou hotelu, která stojí v úplném kontrastu s klasickou architekturou, ale zároveň ji harmonicky doplňuje.

© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob
© Frank Architekten / Andreas Jacob

Gasthof Höhensteiger ve čtvrti Rosenheim ve Westerndorfu St. Peter, který všichni odjakživa z nají pod názvem „Gast-Hof“, nyní vede již pátá generace. Stejně jako u mnoha jiných typických venkovských hostinců se zrodil hostinec z rodinné farmy. Proto byl ještě před několika lety v původní vedlejší stáji legendární závodní osel jménem Tassilo, který byl zvyklý skrz dveře zvědavě sledovat každodenní ruch probíhající na vnitřním nádvoří. Firma Frank Architekten z Eggenfeldenu si proto vzala historické nádvoří za vzor, aby pečlivě doplnila tradiční stavbu jednoduchým rozšířením hotelu, který bude hrdě pokračovat pod slavným jménem"Tassilo".

Zdrženlivá jednoduchost

Přístavba byla nahrazena rovnou dřevostavbou. Dvoupatrová budova stojí zdrženlivě ve druhé řadě - a to záměrně a s potěšením: „Hotelový komplex nechce hostinci konkurovat, ale snaží se posílit stávající budovu svou zdrženlivou jednoduchostí,“ vysvětluje architekt Markus Frank. Ve svých proporcích přebírá tradiční architektonický ráz, ale přeformulovává ji do nového designu. To platí také pro výběr materiálů. Frank Architects vědomě použili pro rozšíření dřevo. Dřevo, které by mělo ctít klasické místní poměry, a přesto by mělo mít moderní nádech. Proto byla fasáda zušlechtěna Lignovit Platin od ADLER, lazurou na vodní bázi, která dodává smrkovému dřevu působivý kovový třpyt.

Okna ladí s fasádou

Pro Hotel Höhensteiger vyvinuli odborníci společnosti ADLER ve spolupráci s architekty speciální odstín z onyxově černé a granátově hnědé. A dokonce šli o krok dále: dřevěná okna byla dokonale sladěna s touto barvou! Toho bylo dosaženo pomocí nové silnovrstvé lazury Aquawood DSL Carat. Dřevěná fasáda, dřevěná okna a svislé dřevěné lamely nyní tvoří harmonický rámec pro 20 nových pokojů pro hosty a některé další společné a funkční prostory.

Malý bratr, malá sestra

Nová budova hotelu dostala také „malého bratra/sestru“. Malý rodinný dům, který byl také vytvořen v novém vzhledu. V něm se nyní těší z prostorných dětských pokojů již šestá generace hostitelské rodiny. Navíc rodinný dům nabízí těsnou blízkost pracovním povinnostem v pohostinství a přesto útočiště pro soukromý život. I zde sedí na pevném podstavci lesklá stříbrnohnědá dřevěná konstrukce - diskrétně v pozadí a přesto jasně patrná jako součást celého ansámblu. 

Úžasné spojení mezi tradicí a moderním designem chytí za srdce každého hosta. A nebylo by vůbec překvapující, pokud by Hotel Höhensteiger získal také srdce poroty a vyhrál pátý ročník soutěže Dřevostavba Rosenheimu, kam Frank Architects nedávno přihlásil svůj projekt.

 

© by adler-lacke.com