© Andriy Avdeenko
Dřevostavby & fasády

Umění žít

Tato krásná vila, která spojuje uměleckou galerii a útočiště majitelů pod jednou střechou, se nachází na Ukrajině, v Kyjevě. Naši milí partneři v této válkou zmítané zemi si velmi přejí, abychom jejich projekt představili. Zvláště nyní. Protože navzdory hrůze, navzdory zkáze, která kolem nich zuří, se snaží žít něco jako každodenní život a čerpat sebevědomí z každého paprsku naděje - jako z tohoto působivého objektu od Palamarchuk Architects.

© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko
© Andriy Avdeenko

Už Aristoteles věděl, že "celek je více než součet jeho částí". Mluví ze srdce sběratelům a milovníkům umění. Teprve když se jednotlivé části mozaiky spojí dohromady, vznikne jedinečný celkový obraz. Sběratel umění z Kyjeva na takovém nevšedním dojmu pracoval léta - jednou tady, jednou tam, vytvářel místnosti pro sochy, které sbírá, navrhoval okolí, budoval dům pro hosty... Ale teprve když svěřil sebe a svůj projekt Igoru Palamarčukovi a Pavlovi Mokošanskému z architektonického studia Palamarčuk, spojily se všechny stavební kameny do skutečného obytného uměleckého díla.

Nahoru & dolů

Na pozemku na břehu Dněperského kanálu na malebném předměstí jižně od ukrajinského hlavního města si vášnivý sběratel umění založil malý park - a začal stavět dvoupatrovou budovu. Doslova uprostřed práce však přestal - protože si uvědomil, že stavba plně neodpovídá jeho potřebám. Projekt tedy předal architektonické kanceláři Palamarchuk Architects, která kompletně přestavěla a přebudovala již vybudovaný suterén zapuštěný v umělém kopci, aby se v něm mohla nacházet galerie. Hlavním důvodem byl fakt, že budova, která byla obložena kamennou fasádou, nevyhovovala dnešním předpisům pro úsporu energie. Aby ji tým v tomto ohledu uvedl do souladu s dobou, vypracoval komplexní projekt. Izolace, tepelná čerpadla a solární kolektory nyní zajišťují efektivní a moderní obytné prostředí.

Kámen a šindel

Na vrchol architekti umístili monolitický kvádr, který se při pohledu z parku jakoby vznáší na trávníku mírně se svažujícím ke kanálu. Z hluboce zaříznutých oken se otevírají nádherné výhledy na sochy umístěné v (kamenné) zahradě. Ty si může užívat především majitel domu, jeho rodina a jejich hosté - v podlouhlé části budovy se totiž nacházejí obývací pokoje, ložnice a dětské pokoje, posilovna, sauna a dokonce i malý bazén. Aby jednoduchá stavba opticky ladila s kamenným suterénem, orámovali ji projektanti strukturovanými šindeli z borovice karpatské a dokončili je lazurou Pullex Silverwood od firmy ADLER v odstínu šedého hliníku Graualuminium - stejně jako svislé lamely, které chrání vstupní prostor před příliš zvědavými pohledy a přesto propouštějí sluneční světlo. Lazura ve zvětralém vzhledu dřeva pocházející z Tyrolska byla zakoupena prostřednictvím dlouholetého a nadšeného partnera společnosti ADLER na Ukrajině, firmy Living Wood v Gostomelu.

Ukrajina a Rakousko

Spojení mezi Rakouskem a Ukrajinou však přesahuje tento obchodní rámec. Mezitím totiž majitelka dokončuje interiér - spolu s týmem designérů restauruje historický vídeňský nábytek. Pokud bude potřebovat pro jednotlivé kusy mořidla, barvy a laky ze země původu, ví nyní, na koho se s důvěrou obrátit.

© by adler-lacke.com