Lakování

Bronz - nové zlato

Mnohostrannost kovových odstínů na dřevě. Toužíte po opravdu speciálních akcentech? Chcete působivý kus nábytku? Vystoupit z řad vašich konkurentů? S našimi skutečnými kovovými povrchovými nátěry vytvoříte inspirativní povrchy s jedinečným charakterem.

Co můžete vyčarovat pomocí pravých kovových nátěrů ADLER, konkrétně bronzového nátěru Aquafix Bronze, naleznete v následujícím průvodci krok za krokem. Různých výsledků lze dosáhnout buď válečkováním, špachtlí, štětcem nebo jednoduše nástřikem oxidačního roztoku Aquafix Blue-Patina.

Vyzkoušejte si to sami!

 

Pracovní kroky

 1. ZÁKLAD pro povrchovou úpravu s pravým kovem BRONZ

  KROK 1: PŘÍPRAVA PODKLADU

  Ideálním základem pro povrchovou úpravu ADLER se skutečnými kovy jsou dřevotřískové desky a desky MDF. Po nanesení a zaschnutí jedné vrstvy PUR-Ecofill Weiß se povrch těsně před následným nátěrem brousí zrnitostí P240.

 2. Pro bronzový efekt na kartáčovaném smrku je nutné dřevo nejprve silně okartáčovat. Tak nejlépe vynikne struktura povrchu. I zde se jako plnivo používá PUR-Ecofill Weiß a zaschlý povrch se těsně před nánosem kovového nátěru obrousí brusným papírem o zrnitosti 240 a následně brusným rounem.

 3. KROK 2: MÍCHÁNÍ BRONZOVÉ BARVY

  Recept na perfektní tekutý kov: 100 hmotnostních dílů Aqua-Pure-Metal, 5 hmotnostních dílů Aqua-PUR-Härter a 250 hmotnostních dílů Aquafix Bronze. Vzniklou směs je potřeba pečlivě promíchat pomocí míchadla, aby směs byla bez hrudek.

   

  VARIANTY pro povrchovou úpravu ADLER se SKUTEČNÝMI KOVY:

 4. Varianta RYZÍ BRONZ

  KROK 3: STŘÍKÁNÍ

  Lak se nanáší jedenkrát stříkací pistolí s tlakovou nádobkou. Nanášené množství je 500 až 800 g na metr čtvereční. Pak byste měli povrch nechat zaschnout nejméně 5 hodin nebo ještě lépe přes noc.

 5. KROK 4: BROUŠENÍ A VRCHNÍ NÁTĚR

  Nyní je důležité broušení: pro dosažení intenzivního kovového efektu a pro autentický lesk musí být broušení prováděno se zvyšující se jemností brusiva. Čím vyšší je číslo zrnitosti posledního broušení, tím výraznější je kovový efekt. Doporučujeme následující stupně: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 - 1500 - 3000. Pak se brusný prach opatrně odstraní speciálním ředidlem ADLER Spezial-Verdünnung. Jako vrchní nátěr se nanáší ADLER Tiropur NG v lesku G70 nebo G100.

 6. Varianta ZOXIDOVANÝ BRONZ

  KROK 3: STŘÍKÁNÍ

  Jako obvykle naneste lak jedenkrát pomocí stříkací pistole s tlakovou nádobkou. Doporučené nanášené množství je mezi 500 a 800 g na metr čtvereční. Pak byste měli povrch nechat zaschnout nejméně 5 hodin nebo ještě lépe přes noc.

 7. KROK 4: BROUŠENÍ

  Dalším krokem, který je třeba udělat, je vrátit se k brusce: Pro přípravu povrchu na patinový efekt se broušení provádí ve čtyřech stupních: 180, 240, 360 a 600.
   

 8. KROK 5: EFEKT MODRÉ PATINY

  Pro dosažení efektu zoxidovaného kovu poskytuje řešení Aquafix Blue-Patina - zajistí moderní vintage-vzhled nebo "efekt stárnutí". Oxidační roztok se aplikuje rozprašovačem (v závislosti na požadovaném účinku) lokálně nebo na celou plochu, jemně či intenzivně.

 9. KROK 6: VRCHNÍ LAK

  Kovový povrch se začne měnit již po několika minutách. Druhý den po zaschnutí je modrozelená patina zcela výrazná. Z důvodu ochrany povrchu a současně zachování drsného charakteru patiny je třeba povrch přelakovat třemi nátěry PUR-Antiscratch HQ v lesku G10.

 10. Varianta BRONZ S EFEKTEM NANÁŠENÍ ŠPACHTLÍ

  KROK 3: STŘÍKÁNÍ

  Pomocí stříkací pistole s tlakovou nádobkou se barva nejdříve jemně nastříká. Po krátkém zaschnutí následuje druhá vrstva s bohatou aplikační dávkou. Množství nánosu je mezi 500 - 800 g na metr čtvereční.

 11. KROK 4: VYTVOŘENÍ EFEKTU

  Pomocí špachtle vytvořte v lakové vrstvě jemnější nebo hrubší strukturu. Poté nechte povrch zaschnout nejméně 5 hodin (lépe přes noc).

 12. KROK 5: BROUŠENÍ A VRCHNÍ NÁTĚR

  Abyste dosáhli požadovaného účinku, doporučujeme broušení v následujících stupních zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 a 1500. Poté naneste na povrch lešticí pastu a mechanicky vyleštěte ovčím rounem. Povrch opět přebruste zrnitostí 3 000 pro dosažení daného stupně lesku. Jako vrchní nátěr se nanáší ADLER Tiropur NG v lesku G70 nebo G100.

 13. Varianta BRONZ S EFEKTEM VÁLEČKOVÁNÍ

  KROK 3: STŘÍKÁNÍ & VÁLEČKOVÁNÍ

  Nátěr se nanáší dvakrát stříkací pistolí s tlakovou nádobkou. Po krátkém zachnutí se udělá druhý nános. Aby se dosáhlo požadovaného účinku, povrch se krátce převálečkuje. Poté nechte povrch zaschnout nejméně pět hodin (ještě lépe přes noc).

 14. KROK 4: BROUŠENÍ A VRCHNÍ NÁTĚR

  I v tomto případě doporučujeme broušení v následujících stupních zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 - 1500 a 3000. Vrchní nátěr se provádí jako obvykle s ADLER Tiropur NG v lesku G70 nebo G100.

 15. Varianta KARTÁČOVANÝ BRONZ

  KROK 3: STŘÍKÁNÍ KARTÁČOVÁNÉHO SMRKU

  STŘÍKÁNÍ: Nátěr se nanáší jedenkrát stříkací pistolí s tlakovou nádobkou. Nanášené množství je 500 až 800 g na metr čtvereční. Poté nechte povrch vyschnout nejméně pět hodin. Ještě lépe přes noc!

 16. KROK 4: BROUŠENÍ A VRCHNÍ NÁTĚR

  Abyste dosáhli požadovaného účinku, doporučujeme broušení v následujících stupních zrnitosti: 180 - 240 - 360 - 600 - 1000 a 1500. Poté naneste na povrch lešticí pastu a mechanicky vyleštěte ovčím rounem. Pokud chcete dosáhnout výjimečného kovového lesku, přebruste povrch zrnitostí 3000. Jako vrchní vrstva se nanáší ADLER Tiropur NG, v závislosti na úrovni lesku G70 nebo G100.

 17. ÚŽASNÉ EFEKTY

  Ať už jsou jednolité, válečkované nebo zpracované s efektem modré patiny - každý z efektů okouzlí svým vlastním způsobem.

  Důležité: Podrobnější informace o zpracování najdete v technických listech produktů od společnosti ADLER Aqua-Pure-Metal, Aquafix Bronze a Aquafix Blue-Patina.

 18. Všech těchto efektů lze samozřejmě také dosáhnout pomocí našich dalších lakovacích systémů ze skutečných kovů. Ať už vyzkoušíte bronzový efekt jako v tomto příkladu nebo efektu železa, mědi, cínu či mosazi a patiny - každý kus nábytku bude jedinečný!

© by adler-lacke.com