© Meisterstück Dennis Koke
Mistrovská díla

Příroda jako učitel

Kudlanka nábožná je vzácné, elegantní a nanejvýš precizní stvoření. Stejně jako „mistrovský výtvor“ mladého tesaře Dennise Koke, ke kterému ho hmyz inspiroval. Stůl, který je stejně výjimečný, elegantní a precizní jako jeho model z přírody.

© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke
© Meisterstück Dennis Koke

Lehkost bez pravých úhlů

"Cítím se velmi spojen s přírodou, a proto jsem chtěl navrhnout kus, který vyjadřuje toto spojení." Proto jsem se věnoval modlitbě kudlanky, která byla také hmyzem roku 2017, “nadchne se mladý mladý tesař od Baltského moře. Že společnost, ve které pracuje, se nazývá tesařství Brachvogel, a proto má jako svého patrona zvláštního, vzácného a krásného ptáka - je možná jen náhoda? V každém případě neexistovala absolutně žádná náhoda v plánování a vedení Dennis Kokes „Mantodea“ - latinského názvu pro kudlanku nábožnou. Druh olivového dřeva si vybral kvůli jeho „velké zrnitosti a zbarvení“. „Olivový jasan je jasan, kterému je asi 70 až 80 let a roste na suchých, vápenité půdy. To způsobí, že jádro ztmavne, “vysvětluje Koke. Nohy stolu jsou modelovány na základě jmenovkyně: nakloněné ve všech směrech, bez jediného pravého úhlu. Díky výraznému rybinovému spojení v místě, kde se nohy „ohýbají“, vypadá obzvlášť živě a realisticky. Obecně kus funguje téměř úplně bez šroubů. Koke musel pouze přišroubovat „břicho“ vyrobené z pevného povrchového materiálu, který symbolizuje chitinovou zbroj hmyzu z ruky tesaře. Zakřivený talíř sám vytvaroval z kamene-akrylové směsi. Na čelních stranách je do kulatého tvaru integrována zásuvka, jejíž panely jsou vyrobeny ze staré mostovky z Baltského moře.

Přirozeně milující

Stolová deska je něco jako brnění. Dennis Koke ji přebrousil zrnitostí P 180, póry zpracoval jemným kartáčem a pak je dvakrát nanesl Legno-Öl od ADLER a odstranil přebytek ve směru vláken. "Po usušení jsem vybrousil zrnitostí P 240 a pak znovu naolejoval ve směru vláken." Tím se vytvořil velmi pěkný, matný, přirozený povrch“, vypráví. Také zásuvky opatřil Koke produktem Legno-Öl. Za tím účelem vyčistil staré, očištěné dubové dřevo, kartáčované, láskyplně natřené a usušené. Tak bylo od nápadu přes realizaci vytvořeno mistrovské dílo, které, stejně jako jeho „tvůrce“, úzce souvisí s přírodou a vyzařuje přirozenost v každém ohledu. 

 

www.tischlerei-brachvogel.de

© by adler-lacke.com