© Eva Strunz
Mistrovská díla

Hravé řemeslo

V dobách dávno minulých patřil kulečníkový stůl ke standardnímu vybavení domácností vyšších vrstev: zatímco dámy se po večeři přemístily do salonu, mužští účastníci večerní zábavy se přesunuli do kulečníkové herny. A dnes? Hra s tágem a koulemi neztratila nic na atraktivitě, ale málokterý moderní byt dnes nabízí místo pro vlastní kulečníkový stůl.

© Eva Strunz
© Eva Strunz
© Eva Strunz

Obvykle si tedy musíte jít zahrát kulečník do herny – nebo to můžete udělat jako Silas Dierkes: Talentovaný mladý truhlář v rodinném podniku Möbel Dierkes v Delbrück-Bentfeld u Paderbornu (Severní Porýní-Vestfálsko) vyrobil jídelní stůl jako kousek, který lze v několika jednoduchých krocích přeměnit na kulečníkový stůl.

Ušlechtilá forma

Dobrý design zanmená harmonické spojení formy a funkce - málokdy je však tento požadavek splněn tak komplexně jako v podání truhlářského učně Silase Dierkese. Nábytek na první pohled zaujme svým puristickým přírodním vzhledem: stůl je vyroben z masivního dubového dřeva, které mladý truhlář natřel zjasňujícím lakem ADLER Aduro Isofin v lesku G5. Tento 2-komponentní lak podtrhuje přirozený vzhled dřeva a zároveň mu dodává stabilní ochranu, která je pro jídelní stůl nepostradatelná. V korpusu a desce stolu jsou zasazeny tmavé břidlicové pláty, které v kontrastu se světlým dubovým dřevem poskytují ušlechtilý designový akcent. A když jsou po večeři odklizeny příbory a talíře, můžete jedním pohybem přeměnit jídelní stůl v kulečníkový: deska stolu se pouze otočí kolem skryté ocelové hřídele s kuličkovými ložisky a poté se upevní.

Perfektní funkce

Při plánování svého výrobku neponechal Silas Dierkes žádný detail bez uvážení: do noh stolu zafrézoval ještě nastavitelné patky, které umožňují vyrovnání stolu ve všech směrech, aby byla zaručena dokonale vodorovná hrací plocha. Do desky stolu je integrován důmyslný systém vracení koulí, kterým se zapadené koule kutálejí zpět do vyjímací přihrádky v boční části stolu. Rybinové spoje, kterými Dierkes spojil boky korpusu, zajišťují potřebnou stabilitu stolu. Porota soutěže „Die Gute Form“ cechu tesařů Paderborn však byla nejen dokonalým řemeslným zpracováním tohoto stolu: učni Silasi Dierkesovi udělila první cenu a ocenila perfektní vzhled stolu, mimořádnou technologii, precizní provedení a propojení formy a funkce.

© by adler-lacke.com