© Christian Flatscher
Nábytek

Zlaté srdce

Kuchyně je srdcem každého domu a každého bytu. Lidé zde společně vaří a jedí, povídají si, přijímají se zde hosté a pořádají večírky. Tento zvláštní status by se měl odrazit v neméně osobitém designu: To byl nápad architektky Julie Hauthaler z architektonické kanceláře Atelier Gridle, která byla pověřena plánováním půdního bytu v tyrolské čtvrti Landeck. Nápad proměnil ve skutečnost obchod s nábytkem Tischlerei Gridle GmbH s požadavkem na barevnost v černé, bílé a zlaté barvě.

© Christian Flatscher
© Christian Flatscher
© Christian Flatscher

Úplně nové

Výchozí podmínky byly všechno, jen ne snadné: Prostorové členění staré budovy vůbec neodpovídalo představám a potřebám šestičlenné rodiny. Takže v prvním kroku rekonstrukce bylo úplně vybouráno horní patro. Vznikl tak prostorný, otevřený obývací, jídelní a kuchyňský kout, ve kterém jsou tři pokoje původního bytu sloučeny do jednoho celku. Ložnice a koupelny jsou uspořádány kolem tohoto centra společného bydlení jako kolem artia. Kromě pzměny půdorysu bytu nabídla generální rekonstrukce také možnost zlepšit izolaci a protipožární ochranu střechy a instalovat nové inženýrské sítě včetně podlahového vytápění.

Černá, bílá a šedá

Velkou pozornost věnoval architekt barevnému provedení bytu, které vyvolavá moderní, klidný a harmonický pocit z prostoru. Stěny byly vymalovány v šedobílém tónu a speciálně navržené nástěnné malby na tištěných tapetách dodávají ložnicím individuální charakter. Nábytek je důsledně černobílý, s nímž kontrastuje šeď jednotlivých starých dřevěných prvků na trámech, interiérových dveřích a stěnách.

Zářivý kontrast

V tomto decentním barevném provedení by měl kuchyňský nábytek vytvářet zářivý kontrast. Volba padla na hřejivou zlatou v kombinaci s tmavým mramorem na zadní stěně a černou pracovní plochou. Nicméně: chladný pocit z pravého kovu opravdu nepřesvědčil a lakovaný povrch navíc sliboval větší odolnost proti poškrábání nebo otiskům prstů. Po rozhovoru s konzultantem ADLER pro architektonická studia Manfredem Höfurthnerem byly v laboratoři ADLER ve Schwazu vyrobeny vzorky, které přesvědčily klienta i architekty. Kuchyňský nábytek byl nakonec vyroben s touto navrženou povrchovou úpravou na zakázku v truhlářství: MDF desky byly nejprve lakovány vysoce kvalitním krycím lakem na nábytek ADLER Pigmopur-Metallic v teplém zlatém tónu. Jako vrchní lak byl pak použit ADLER Legnopur v nízkém stupni lesku G10 a poskytl tak spolehlivou ochranu, která je zvláště u kuchyňského nábytku nepostradatelná. Matný zlatý odstín, který najdeme i mimo kuchyni na jednotlivých zařizovacích prvcích, jako jsou příborníky v ložnicích, nejenže dodá novému bytě noblesu ale tak zvýrazňuje v bytě to, co v něm kuchyně představuje: zlaté srdce rodinného života.

© by adler-lacke.com