© David Franck
Okna & Dveře

Dokážeme to

Zatímco jinde se šířily bědování a panika, v Německu se řeklo: „Dokážeme to.“ A tak se i stalo, protože svět je plný řešení. Architektonická kancelář andOFFICE se sídlem ve Stuttgartu vyvinula jedno z těchto řešení. Tento program má jméno: domy naděje.

© David Franck
© David Franck
© David Franck
© David Franck

„Výchozím bodem pro vývoj našich domů naděje byla uprchlická krize, budovy splňující standardu sociálního bydlení. Díky multifunkčním půdorysům jsou navrženy jako inovativní a udržitelný životní prostor pro různé skupiny uživatelů, “vysvětluje architekt Thorsten Blatter. Jedná se tedy o cenově dostupné a dobré bydlení pro všechny - jeden z nejnaléhavějších sociálních problémů naší doby.

Pozitivní a otevřené

Model Hope House je modulární systém pro rychlé a kvalitní plánování a výrobu. V závislosti na umístění lze realizovat různé velikosti budov s délkou 12 až 24 metrů, protože neexistují žádné pevné modulární místnosti, ale pouze několik prvků, které lze kombinovat podle jasného principu. Jsou vyráběny na sklad bez ohledu na umístění. Tím se v celém výrobním řetězci sníží čas a náklady na konstrukci. V Německu již bylo dokončeno sedm domů naděje, dalších šest je ve výstavbě a velké množství je v plánu. Mnoho lidí bude těžit z myšlenek, na které Thorsten Blatter a jeho tým přišli; Myšlenky na co nejvíce obytného prostoru v malém prostoru, na kvalitu života a otevřenost. „Budova je organizována jako dvojice s vnitřním schodištěm. Ložnice za schodištěm funguje jako velín, což vytváří v každém patře různé velikosti bytů“,, “vysvětluje architekt. Ústředním prvkem každého bytu je prostorná kuchyň s jídelním koutem, která minimalizovala „frekventované oblasti“ ve prospěch využitelného obytného prostoru. Totéž platí pro nosné vnitřní stěny, takže půdorys bytů lze přizpůsobit životnímu cyklu a měnícím se skupinám obyvatel. Účinnost interiéru je kompenzována prostornými balkony po celé dlouhé straně budovy. Jedná se o pokračování jídelny v soukromém venkovním prostoru a zároveň otevírá budovu jejímu okolí. Jejich zakřivený, pozitivní design je daleko od kontejnerové architektury, která často charakterizuje ubytování uprchlíků. To znamená lepší kvalitu života obyvatel a větší přijetí v sousedství.

Plánovaná rafinovanost

Výběr materiálů pro domy naděje ukazuje, že o sociální kompatibilitě v době změny klimatu nelze nadále přemýšlet bez aspektu udržitelnosti: bez dřeva. Je ideální pro modulární výrobu, je krásné a je udržitelné. Vertikální lišty s různými vzdálenostmi strukturují smrkovou fasádu do vodorovných pásů, které nepřetržitě hrají kolem budov a balkonů, okna jsou uspořádána nepravidelně. Celkový vzhled je uvolněný, kulaté tvary ho činí měkkým a sympatickým. K tomu sedí světle stříbrno-šedé zabarvení dřevěné lazury Pullex Silverwood, které podtrhuje  nejen pozitivní charisma domů naděje, ale také jejich bezúdržbovou hodnotu - a to po celá desetiletí. Skutečnost, že je možné pracovat s vysoce kvalitními materiály i přes nízký rozpočet, je také důsledkem sofistikovanosti architektů v plánování: „Použití pevných stropů BSP umožňuje výstavbu prostorných balkonů s nízkými náklady jako statická konzolová ramena. Počítačem podporovaná výroba umožňuje ekonomicky implementovat jejich zakřivené obrysy, “vysvětluje Thorsten Blatter. Díky nízkým stavebním nákladům na strop bylo možné realizovat vzduchové tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, kvalitní vykachličkované koupelny a dřevěná okna. Udržitelná smrková okna jsou řešena ekologickým nátěrovým systémem Aquawood LIGNO + na vodní bázi od společnosti ADLER. Zachovává matný, přirozený vzhled oken a zároveň je chrání bez biocidů před povětrnostními vlivy. Jak ukazují domy naděje a kancelář andOffice, je tedy možné realizovat sociální, zdravý a udržitelný životní prostor. Protože tam, kde existuje vůle, existuje také řešení. Thorsten Blatter a jeho tým to dokázali.

www.andoffice.com/

 

© by adler-lacke.com