Ⓒ Thomas Hennerbichler | © Thomas Hennerbichler
Interiéry

Malí lidé ve velkém

Rekonstrukce, modernizace, expanze: hlavní výzvy pro současnou architekturu, zejména pokud jde o projekty ve venkovských oblastech. Zde je obzvláště důležité postavit most mezi tradičním charakterem místa a současnou estetikou, mezi stavební strukturou včerejška a prostorovými a technickými požadavky dnešní doby. Toto přemostění bylo úspěšné při přestavbě a novostavbě základní a mateřské školy v západorakouské horské obci Tschagguns.

© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler
© Thomas Hennerbichler

Přibližně 2 200 obyvatel Tschagguns v Montafonu ve Vorarlberských Alpách žije v mnoha malých čtvrtích, které sahají ode dna údolí až hluboko do nízkého pohoří. V takto široce rozptýlené komunitě má centrum vesnice zvláštní význam jako prostor pro setkávání a sdílení. Patří sem základní škola v Tschagguns, budova z konce 50. let, ve které je také mateřská škola a hudební zkušebny. Již značně stará budova prošla od roku 2020 rozsáhlou rekonstrukcí a rozšířením. Zatímco základní škola byla zevnitř vybourána a kompletně přestavěna, ale zachovala si svůj známý exteriér, mateřská škola byla přestavěna podle plánů architektů LANG VONIER: prostorná, světlá hybridní dřevostavba, která vyzařuje teplo, radost ze života a přirozenost.

Sebevědomý vzhled

Novostavba plynule navazuje na zrekonstruovanou základní školu, ale je čímkoli jiným, jen ne „přístavkem“ – naopak: mateřská škola působí sebevědomě jako samostatná stavba od tvaru střechy a výšky budovy až po materiálové a barevné provedení. Malí hosté vstupují do školky přes schodiště s madlem z olejovaného dubového dřeva, které je uzavřeno velkými prosklenými plochami a okamžitě je obejme domáckou, přátelskou atmosférou. Od podlahy ke stropu, přes okna až po design interiéru - vše je zde ze dřeva. Čtyři skupinové místnosti nabízejí více než dostatek prostoru pro mládež z Tschagguns a zejména horní patro zaujme svou ohromující výškou stropu - "velkorysé gesto vůči malým lidem", jak říká architekt Christian Vonier. Pro umístění dvou dalších relaxačních místností byla v zadní části horního patra umístěna galerie, na kterou se lze dostat po schodišti. Zde si mohou děti zdřímnout nebo si odpočinout - a "balkon", chráněný zábradlím, je oblíbený jako doupě a koutek pro panenky.

Útulná atmosféra

V mateřské škole je málokdy ticho - naopak, je tu skotačení a smích, hraní a zpěv. Nejenže musí hodně vydržet nervy učitelek mateřské školy, ale náročná je i akustika budovy - zejména v tak vysokých místnostech. Christian Vonier tuto výzvu vyřešil pomocí akustických prvků na stěnách, které pohlcují zvuk, stejně jako lamelový strop. Dřevostavební firma Kieber ze sousední obce Schruns použila na strop a obklady stěn ze smrkového dřeva interiéreovou lazuru Lignovit Interior UV 100 od ADLER v barvě Großglockner. Tato lazura působí jako ochrana proti slunečnímu záření, které dopadá skrze velkorysé okenní plochy, a zabraňuje žloutnutí dřeva. S lazurou se navíc mimořádně příjemně pracuje, pochvaluje si Richard Kieber: "Velkoformátové stěnové prvky jsme po montáži natírali pouze ručně, aby nedošlo k poškození povrchové úpravy při přepravě - lazura se nanášela výborně a výsledek je bezvadný." A také dřevohliníková okna z dílny Josefa Tiefenthalera z Ludesch byla opatřena nátěrem ADLER, který barevně, vzhledově i na omak dokonale ladí s přilehlými dřevěnými povrchy.

Barva jako vyjádření

Fasáda mateřské školy, kterou rovněž realizoval Kieber Holzbau, byla původně plánována bez povrchové úpravy. Obec si však přála střešní přesahy a architekt Vonier věděl, že je jen otázkou času, kdy by dřevo vlivem počasí nehezky a nerovnoměrně změnilo barvu. Proto se i zde rozhodl pro kvalitní ochranu dřeva od ADLER - záměrně v teplé hnědé místo jinak moderní šedé. „Všechny moderní dřevostavby ve Vorarlbersku nosí odstíny šedé – to platí i o sousedním rezidenčním komplexu, který byl před deseti lety rovněž navržen naší kanceláří a povrchově upraven pomocí ADLER Pullex Silverwood,“ vzpomíná architekt. Fasádní prvky od Holzbau Kieber byly natřeny dvakrát – jednou na všech čtyřech stranách a podruhé na třech stranách – vodou ředitelnou lazurou Lignovit Lasur od ADLER ve speciálním odstínu. Teplá tmavě hnědá na jednu stranu odkazuje k tradiční venkovské alpské architektuře a zároveň sebevědomě podtrhuje nezávislý status nové školky. Protože lidé, kteří sem přicházejí a odcházejí, jsou možná malí – ale budova a její architektura v centru Tschagguns jsou velké!

© by adler-lacke.com