© Ralf Dieter Bischoff
Okna & Dveře

Postaveno pro budoucnost

63 000 hodin, což odpovídá přibližně 7 letům: tolik života v průměru strávíme v práci. Už to samo o sobě je důvod navrhnout pracoviště jako místo, kde se budete cítit dobře - přirozené a harmonické, se spoustou světla a prostoru, estetické a funkční. Třeba takové, jako Quartier no. 11 ve franckém městě Lauf an der Pegnitz nedaleko Norimberku. Architektonická kancelář Baum Kappler Architekten zde realizovala kancelářskou budovu, která boduje nejen nevšedním designem a přátelskou atmosférou, ale také udržitelnou výstavbou.

© Ralf Dieter Bischoff
© Ralf Dieter Bischoff
© Ralf Dieter Bischoff

Na ideálním místě, na půli cesty mezi starým městem a vlakovým nádražím, ležel úzký pozemek v Laufu (Bavorsko) mnoho let ladem. Malé množství volného prostoru, avšak s velkým potenciálem: potenciálem pro nové příležitosti, které jsou přínosem pro obyvatele Laufu. Potenciál pro ekonomický stimul. A potenciál pro nové, moderní akcenty ve výrazu malého franckého města. Potenciál, který v každém ohledu využil architekt Andreas Baum, jeden ze tří jednatelů norimberské architektonické kanceláře Baum Kappler Architekten. Rozdělením kanceláří a centra služeb do tří nezávislých, do sebe zapadajících struktur optimálně využil prostor úzké stavební parcely, aniž by nová budova působila objemně a mohutně – naopak: Quartier 11 je lehký, filigránový a světlý. Tento přívětivý dojem má na svědomí fasádní design hybridní konstrukce ze dřeva a železobetonu. Dvě podélné strany jsou rozděleny do velkých dřevohliníkových okenních prvků, které jsou navzájem propojeny jemnými dřevěnými můstky. Světle šedý vláknocementový obklad, který byl navržen pro štítové zakončení budovy, tvoří elegantní kontrast k teplým tónům dřeva. Tento sofistikovaný design realizovali profesionálové na okna a fasády z rodinné firmy Guttendörfer z Ansbachu.

Využitý potenciál

Cílem klienta, Sparkasse Nürnberg, nebylo jen vytvořit nové kancelářské prostory. Quartier 11 by spíše měla být všestranná a udržitelná budova, která je určena pro budoucnost. Požadavek, který Andreas Baum velmi rád splnil. „Každý, kdo staví udržitelně, nemůže ignorovat obnovitelný, klimaticky neutrální stavební materiál - dřevo,“ říká architekt. Aby tento přírodní materiál získal stejně udržitelnou ochranu, byly okna a fasáda opatřeny ve firmě Guttendörfer ekologickými nátěry na vodní bázi od ADLER. Silnovrstvá lazura Aquawood Finapro od ADLER dodává dřevohliníkovým prvkům ze smrku přirozený, hřejivý vzhled a haptiku. Spojovací dřevěné prvky na vnější fasádě byly v továrně Guttendörfer natřeny tenkovrstvou máčecí lazurou ADLER Lignovit. Smrkové dřevo si tak zachovává svůj přirozený vzhled a zároveň je dlouhodobě chráněno. Tento udržitelný materiál doplňuje neméně udržitelný energetický koncept: klimatizaci zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, větrání je vybaveno rekuperací tepla, fotovoltaické prvky na střeše zajišťují udržitelnou dodávku energie a čtyři e-nabíjecí stanice poskytují ekologicky šetrnou mobilitu. Logický důsledek: zlatý certifikát německé rady pro udržitelné budovy (DGNB). Certifikát, kterým je oceněn všestranně udržitelný návrh od Baum Kappler Architects – a které potvrzuje, že Andreas Baum s Quartier 11 optimálně využil rozmanitý potenciál tohoto nevyužitého městského prostoru: obyvatelům dal moderní centrum služeb, zaměstnancům v kancelářích vytvořil prosvětlenou pracovní atmosféru - a panorama města Lauf bylo zvýrazněno přátelským, moderním akcentem.

© by adler-lacke.com