© ATP/Bause
Interiéry

Se dřevem a ze dřeva a kolem dřeva

Lépe už stavět nejde: komponenty z křížem lepeného dřeva použité pro stavbu nové administrativní budovy VERTIKAL východotyrolské dřevařské společnosti THEURL bylo třeba přepravit na vzdálenost kratší než 200 metrů. Koneckonců, pocházejí z vlastního závodu. Ten však musel být nejprve postaven. Společnost ATP Architekten Ingeneure, Innsbruck, umožnila, aby výstavní projekt dřevostaveb šel ruku v ruce s integrálním plánováním.

© ATP/Bause
© ATP/Bause
© ATP/Bause
© ATP/Bause

V první fázi výstavby se vyrábějí díly pro druhou fázi výstavby - tímto logistickým mistrovským dílem a především výslednou stavbou THEURL dokazuje efektivnost moderního dřevostavitelství, a tím i vlastních produktů: východotyrolský rodinný podnik se z malé pily založené před 90 lety stal jedním z předních středoevropských výrobců dřevěných materiálů. Ke splnění rostoucích kapacitních požadavků byl nedávno v korutanském Steinfeldu vybudován moderní high-tech závod na výrobu prvků z křížem lepeného dřeva (CLT). První vyrobené panely z křížem lepeného dřeva se okamžitě použily na následnou novou administrativní budovu – a to působivým způsobem: kancelář se stává jevištěm, zviditelňuje a zhmotňuje materiál a cíleně ho uvádí na scénu.

Upoutat pozornost

Celý projekt vypracovala innsbrucká projekční kancelář ATP spolu s Theresou Theurlovou. Vzhledem k lokální poloze bylo třeba důmyslně zvolit umístění budov: závod tak nyní zachycuje hluk z hlavní silnice a znečištění prachem zůstává nízké. Třípodlažní administrativní budova je vizitkou společnosti, poutá pozornost a je skutečným skvostem - zevnitř i zvenčí. Byla postavena jako čistě dřevěná konstrukce z lepených lamelových nosníků (tak přesně spojených, že i skleněná průčelí mohla být připevněna přímo k nim) a povrchů z CLT. Mřížkovaná struktura fasády zajišťuje zachování maximální flexibility v interiéru: od malé kanceláře až po velkorysý „týmový open space“, ve kterém však každý zaměstnanec najde své útulné a diskrétně ohraničené pracoviště. Dřevo THEURL, které se ponechává viditelné všude, kde je to možné, vytváří pocit identity a útulnou, příjemnou atmosféru.

Zachytit světlo

THEURL obzvláště zdůrazňuje hodnotu a krásu výrobků ze dřeva – s povrchovými úpravami od společnosti ADLER: v interiéru dodává Lignovit Interior UV 100 v bělavé barvě Zugspitze CLT prvkům jasný a přátelský vzhled. Lignovit Protect-Primo Farblos a Lignovit Protect-Finish Fichte chrání části BSP a BSH z vnější strany před povětrnostními vlivy a Lignovit Silverwood Silber dodává fasádě obvodového pláště výrazný charakter. Vertikální, nepravidelně rozmístěné dřevěné lamely dodávají stavbě nejen proměnlivý lesk a interiéru důmyslnou hru světla a stínu - ale působily i jako „jmenovec“: projekt VERTIKAL se stal synonymem pro udržitelné využití dřeva jako stavebního materiálu – a právem mu byla v roce 2021 udělena Cena Korutan pro dřevostavby!

© by adler-lacke.com