© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
Okna & Dveře

Z jednoho udělat čtyři

„Malá, ale okouzlující zřícenina“, tak architekti Smartvoll láskyplně nazývají starý domek, který chtěli stavitelé zachovat. A tak vídeňský tvůrčí tým jej svým odvážným plánováním proměnil ne v jeden, ale hned čtyři mimořádné rodinné klenoty. „Přístavba místo demolice“ se stalo jejich hodnotnou mantrou.

© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov
© Smartvoll Architekten / Dimitar Gamizov

Stavitelé neviděli starý dům na svém pozemku v Klosterneuburgu jako přítěž, ale jako obohacení - a našli si příznivce stejné myšlenky v Smartvoll Architects, kteří sdíleli jejich názor: „Stávající budovy jsou zdroje genia loci, které zvyšují hodnotu každé nové budovy svou historií, o jejich patině a kouzlu je vídeňský tým architektů zcela přesvědčen. Díkyvelké dávce citu pečliví projektanti zajistili, aby tento surový diamant skutečně zazářil - a zároveň začlenil všechny současné požadavky na bydlení pod jednu, nebo spíše čtyři střechy.

Jídlo spojuje

Nebezpečí při kombinaci starého a nového spočívá v tom, že stávající budova bude vizuálně zamáčknutá objemnou přístavbou. "Proto jsme místo jedné velké přístavby navrhli tři menší: dětskou "věž", obývací pokoj a jídelní kout," vysvětluje Dimitar Gamizov. Tři části stavby byly chytře rozmístěny tak, aby vznikly zcela odlišné vnitřní a venkovní prostory. Centrálním srdcem je otevřená jídelna: velkorysá přední okna se otevírají do tří stran, vytvářejí široké zorné pole a vyjadřují pocit, že jsou uprostřed zeleně.

Kuchyně k tanci

Architekti naproti tomu záměrně umístili „těžiště každého rodinného domu“, kuchyni, do přímo sousedící staré budovy. "Nechtěli jsme vytáhnout rodinnou frekvenci ze staré budovy, ale spíše podporovat živou výměnu mezi starým a novým," vysvětluje Gamizov. Obyvatelé pendlují mezi různými oblastmi, ale navzdory výrazně odlišným dispozicím uvnitř i venku se vždy cítí jako v jednom velkém celku: zatímco část rodiny stále snídá na terase orientované na jih, v dětské věži se slaví narozeninová párty - a čtyři otcové se chladí ve výklenku mezi starou budovou a obývacím pokojem se sklenkou bílého z okolních vinic.

Vyřezáno z pravého dřeva

Tyto tři části přístavby fungují jako určitý druh pasparty, jako dřevěné, elegantní, lesklé šedé pozadí, které ještě více osvětluje zářící bílou starou budovu. Stavbu dotvořil Gerhard Unger Holzbau-Meister GmbH z Burgenlandu pomocí fasády ze svislých modřínových lamel nejprve opatřených základním nátěrem Lignovit Lasur od společnosti ADLER v barvě Puma a poté rafinovaným Lignovit Platin v onyxově černé. Dřevo dominuje také v interiéru: korutanské truhlářství Wolfgang Gallant zdůraznilo přirozenou krásu smrkového obložení stěn produktem ADLER Legno-Öl, který byl také použit na pracovní desku a desku stolu v kuchyni. ADLER PUR-Antiscratch G30 chrání čela kuchyňských linek, stejně jako lakovaný úložný nábytek ADLER Pigmopur Tannengrün (jedlová zeleň) - sofistikovaný moderní doplněk k nábytku ve staré budově, který byl částečně zachován. Jeho okna byla naopak nahrazena klasickými dřevěnými okny z Katzbecku, natřenými bílou barvou ADLER. Pro tyto tři přístavby byla použita dřevohliníková okna, která samozřejmě zaujmou také v interiéru elegantním povrchem ADLER. Celý projekt svědčí o tom, že zachováním starého je umožněno nové - zde se zrodil skutečný poklad!

© by adler-lacke.com