Renovace & sanace

Nový nátěr lavičky z kovu a dřeva

Ukážeme vám, jak zrenovovat vaši starou dřevěnou zahradní lavičku za pomoci nátěru ADLER VariColor.

Ať už jste měli možnost zahradní nábytek uložit třeba v suterénu, nebo musel trávit chladné a mokré dny venku  - v určitém okamžiku dokonce i ten neodolnější kus bude potřebovat nový nátěr. Déšť, sníh, mráz a UV záření v průběhu let namáhají a opotřebovávají prvky ze dřeva a kovu. Výsledkem jsou šedé, zvětralé a rezavé povrchy. S univerzálním nátěrem ADLER VariColor můžete ale dát vašemu zahradnímu nábytku nový vzhled. Jak snadné to je, vám rádi ukážeme:

Pracovní kroky

 1. Krok 1: Příprava

  Než začnete vlastní renovační práce, rozeberte lavičku na jednotlivé komponenty a zkontrolujte je. Rezavé hřebíky nebo šrouby by měly být nahrazeny novými.

 2. Krok 2: Broušení dřeva

  Zvětralé a narušené dřevěné povrchy přebruste rovnoměrně a důkladně excentrickou bruskou (zrnitost 150). Potom důkladně odstraňte brusný prach.

 3. Krok 3: Broušení a čištění kovových částí

  Odstraňte z kovových prvků vrstvu olupujícího se starého nátěru, rzi a hrubých nečistot drátěným kartáčem.

 4. Pro důkladné očištění je třeba na kovové povrchy použít ještě brusné rouno a odmašťovač ADLER Entfetter. Po 5-10 minutách působení jej můžete opláchnout čistou vodou a nechat oschnout.

 5. Krok 4: Impregnace dřevěných latí

  Pro zajištění dobré ochrany dřeva v exteriéru doporučuje ADLER impregnaci Pullex Aqua-IG. Natřete desky a nechte zaschnout 4 hodiny.

 6. Krok 5: Vrchní nátěr dřeva

  Důkladně promíchejte ADLER VariColor...

 7. ...a rychle natřete jednotlivé desky pomocí štětce pro nátěry na bázi vody. Abyste zabránili kapkám barvy, měli byste jednotlivé části natírat ve vodorovné poloze. Nechte desky zaschnout po dobu 5–6 hodin a poté natřete ze zadní strany.

 8. Krok 6: Mezibrus a druhý nátěr

  Na druhý nátěr připravte povrchy mezibroušením (brusný papír o zrnitosti 220). Rovnoměrně bruste po směru vláken dřeva. Prach důkladně odstraňte.


  Potom můžete latě podruhé natřít nátěrem ADLER VariColor ve stejné barvě.

 9. Krok 7: Nátěr kovových částí

  Zatímco dřevo schne, můžete natřít kovové prvky. Používáme efektní základní nátěr ADLER VariColor E20 v odstínu antracit s integrovanou ochranou proti rzi. Základní nátěr E20 dodává kovovým částem typický efekt tepaného železa.
   

 10. Kovové části by měly být také natřeny dvakrát. Vzhledem k obsaženým částečkám slídy však není zapotřebí žádné mezibroušení.

 11. Krok 8: Opětovné sestavení

  Až všechno zaschne, můžete lavičku znovu sestavit. Vyměněné šrouby a matice dodají lavičce nový charakter!

© by adler-lacke.com